Sosyal Medya Hesaplarının (Facebook, Twitter, İnstagram) Hacklenmesi Suçu

Günümüzde sosyal medya, hayatımızda çok önemli bir yer kapsamaktadır. Artık gencinden yaşlısına herkesin en az bir tane Facebook-Twitter- Instagram- Swarm- Snapchat-Youtube vb sosyal medya hesapları bulunmaktadır. Ve kişiler bu platformlardan özel anlarını, fotoğraflarını, duygu ve düşüncelerini genel olarak herkesle paylaşabilir ve ya paylaşmak istedikleri kişileri seçip onlara özel paylaşım yapabilmektedir bazen de arkadaşlarıyla özel olarak konuşup mesajlaşabilmektedirler. Yani özetle kişisel bilgilerin yer aldığı yani kişilerin özel bir alanı olan bu platformların gizliliği önem teşkil eder. Gelişen teknoloji ile birlikte ortaya çıkan en büyük problemlerden birisi kullanıcıların kişisel bilgilerinin bulunduğu sosyal medya hesaplarının hacklenerek yani hesap bilgileri ele geçirilerek kişilerin özel alanlarına müdahale edilmesidir.

Bu konuyla ilgili olarak Türk Ceza Kanununda bir çok suç tipi düzenlenmiştir.

Konunun Türk Ceza Kanunu Bakımından Ele Alınması

Bir kişinin sosyal medya hesabının hacklenmesi sonucunda aşağıdaki suç tipleri oluşabilecektir.

  •  Verileri Hukuka Aykırı Olarak Verme veya Ele Geçirme (TCK Md. 136, 137)
  •  Haberleşmenin Engellenmesi (TCK Md. 124)
  •  Haberleşmenin Gizliliğini İhlal (TCK Md. 132)
  •  Başkasına Ait Kimlik Bilgilerinin Kullanılması (TCK Md. 268),
  •  Özel Hayatın Gizliliğini İhlal (TCK Md. 134)
  •  Kişisel Verilerin Kaydedilmesi (TCK Md. 135)
  •  Sistemi Engelleme, Bozma, Verileri Yok Etma Ve Değiştirme (TCK Md. 244)
  •  Bilişim Sistemine Girme (TCK Md.243)

Bir kişinin sosyal medya hesabına izinsiz olarak girilmesi başka herhangi bir eyleme gerek duyulmaksızın Bilişim Sistemine Girme suçunu oluşturur ve bir bilişim sistemine izinsiz olarak giren ve orada kalmaya devam eden kimseye 1 yıla kadar hapis veya adli para cezası verilir. Görüleceği üzere kişinin sosyal medya hesabına girilmesinin en basit haline verilecek ceza bu şekilde olup farklı eylemler yaptırımı daha ağır olan diğer suç tiplerine girecektir. Sosyal medya hesabının hacklenmesinden dolayı kişi maddi bir zarara uğramışsa maddi tazminat talebinde bulunulmalıdır. Bunun yanında kişilerde ticari itibarın zedelenmesi veya başka herhangi bir manevi zarar oluştuysa bu durumda da manevi tazminat talep hakları vardır.

Günümüzde bu durumlar fazlaca gerçekleşmekte ve büyük mağduriyetler oluşmaktadır. Dolayısıyla böyle bir durumla karşılaşıldığında hem sürecin doğru yürütülmesi hem de hak kaybına uğramamak için tedbirli olunmalı ve bilişim alanında uzman bir avukat meslektaştan hukuki yardım alınması önemlidir.

Bilişim Alanında Uzman Avukatımıza Sorularınızı Bekliyoruz.


Detaylı bilgi almak için ofisimizi ziyaret ediniz.