ücretsiz avukat tayini talebi

Ücretsiz Avukat Tayini Talebi

Herhangi bir mal varlığı bulunmayan ve maddi durumu avukat tutmak için elverişli olmayan kişiler için adli yardım yolu ile avukat tayin edilmesi mümkündür. Herkesin avukat sahibi olabilmesi hakkından yola çıkılarak düşünülmüş bir uygulamadır.

Adli Yardım ile Avukat Talebi Nasıl Yapılır?

Maddi durumu avukat tutmak için yeterli olmayan kişiler kendi illerinde bulunan Baro bünyesinde (Örneğin Bursa'da iseniz Bursa Barosu) faaliyet gösteren Adli Yardım Bürosu'na başvuru yaparak adli yardım yolu ile avukat talebinde bulunabilirler. Başvuru sonrasında yapılacak kapsamlı bir incelemeden sonra büro, kişinin avukat talebini değerlendirmeye alarak olumlu veya olumsuz bir sonuç bildirir. Örneğin eşinden şiddet gören ve boşanmak isteyen bir kadın mağdur, Bursa'da boşanma avukatı tutmak istiyorsa Bursa Barosu Adli Yardım Bürosu'na başvuru yaparak avukat talebinde bulunabilirler. Ankara'da ise eşinden şiddet gören ve boşanmak isteyen çaresiz bayanlar için Ankara Barosu, Gelincik Merkezi adı altında faaliyet gösteren bir büro oluşturmuştur. Farklı illerde benzer oluşumlar görmek mümkündür.

Ücretsiz Avukat Tayini ile İlgili Sorularınızı Bekliyoruz.


* İletişim kurmak amacıyla istediğimiz iletişim bilgileriniz kesinlikle üçüncü şahıslarla paylaşılmayacaktır. Ayrıca Avukatlık Kanunu ve TBB Meslek Kuralları gereği sorularınız gizli kalacaktır.

Bursa ofisimizi aşağıdaki haritada bulabilirsiniz.