Sosyal Medyada (Facebook, Twitter, İnstagram) İzinsiz İçerik Paylaşımı

Sosyal medyanın popülerliğinin günümüzde artmasından dolayı hayatımızda çok önemli bir yer kapsamaktadır. Öyle ki artık sosyal medya kullanmak, sosyal medyada zaman geçirmek kişilerde bağımlılık haline gelmiştir. Neredeyse herkesin en az bir tane olmak üzere sosyal medya hesabı bulunmaktadır. Kişiler bu hesaplarından paylaşım yapabilmekte ve bu paylaşımları diğer kişiler görebilmektedir. Bu da bazı kötü niyetli kişilerin yapacakları hukuka aykırı işlemlere kolaylık sağlamaktadır. Kişilerin sosyal medya hesabından paylaştığı fotoğrafların alınarak izinsiz olarak başka hesaplardan ya da başka mecralardan paylaşılması büyük mağduriyetlere sebep olmaktadır ve yapılan eylemin niteliğine göre farklı suç tipleri oluşmaktadır.

Bu konuyla ilgili olarak Türk Ceza Kanununda suç tipleri düzenlenmiştir.

Konunun Türk Ceza Kanunu Bakımından Ele Alınması

Bir kişinin sosyal medya hesabından paylaşmış olduğu fotoğrafı yahut başka türlü ele geçirilmiş olan bir fotoğrafın izinsiz olarak paylaşılması sonucunda aşağıdaki suç tipleri oluşabilecektir.

  • Özel Hayatın Gizliliğini İhlal (TCK Md. 134)
  • Verileri Hukuka Aykırı Olarak Verme veya Ele Geçirme (TCK Md. 136, 137)
  • Kişisel Verilerin Kaydedilmesi (TCK Md. 135)

Kişinin fotoğrafının izinsiz olarak sosyal medyadan paylaşılması Verileri Hukuka Aykırı Olarak Verme veya Ele Geçirme (TCK Md. 136, 137) suçunu oluşturur. Kişisel verileri, hukuka aykırı olarak başkasına veren , yayan veya ele geçiren kişi, iki yıldan dört yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Kanunda ki bazı durumların varlığı halinde verilecek ceza miktarı da artacaktır. İzinsiz paylaşılan fotoğraf kişinin sosyal medyasından paylaşmış olduğu bir fotoğraf değil de bir arkadaşına göndermiş olduğu ve başkasının görmesini istemediği bir fotoğraf olması durumunda burada Özel Hayatın Gizliliğini İhlal (TCK Md. 134) suçu oluşacaktır. Özetle durumun niteliğine göre oluşacak suç tipleri değişiklik gösterecektir. Sosyal medyadan izinsiz fotoğrafı paylaşılan kişi maddi bir zarara uğramışsa maddi tazminat talebinde bulunulmalıdır. Bunun yanında kişilerin ticari itibarı, kişiliği, onuru zedelenmiş veya başka herhangi bir manevi zarar oluşmuşsa bu durumda da manevi tazminat talep hakları vardır.

ÖRNEK KARAR
YARGITAY 12. CEZA DAİRESİ E. 2015/11703 K. 2017/870 T. 8.2.2017

VERİLERİ HUKUKA AYKIRI OLARAK VERME VEYA ELE GEÇİRME SUÇU ( Katılanın Facebook ve Twitter Hesaplarındaki Fotoğrafı Ele Geçirip Slayt Gösterisi Şeklinde ve Duygusal Fon Müziği Eşliğinde Youtube'da Yayınlama - Sanığın Eyleminin Atılı Suçu Oluşturacağı )

ÖZET : Dava; verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme suçuna ilişkindir. Ceza hâkimi olarak görev yapan katılanlar tarafından, sanık hakkında farklı suçlardan dolayı mahkumiyet kararları verilmesi sebebiyle her iki katılana tepki duyan sanığın , katılanın eşi ile yan yana ve katılanın yalnız başına günlük kıyafetleriyle poz vermiş şekilde çektirdikleri fotoğraflarını, katılanların kendi adlarına başka internet sitelerinde ( facebook-twitter gibi ) açmış oldukları hesaplarından ele geçirip, bu fotoğrafları, slayt gösterisi şeklinde ve duygusal fon müziği eşliğinde, “adliyenin yasak aşkı” başlığı altında, katılanların arasında gayriresmi bir ilişki varmış algısı doğuracak biçimde, youtube adlı video paylaşım sitesinde yayımladığı kabulüne konu olayda, Katılanlar tarafından internet ortamında yayımlanan ve katılanların kamuya açık alanlarda günlük kıyafetleriyle poz vermiş şekilde çektirdikleri resimleri, katılanların başkalarının görmesini ve bilmesini istemeyecekleri özel yaşam alanlarına dair görüntü olarak kabul edilemeyeceğinden, katılanların kişisel veri niteliğindeki resimlerini, hukuka uygunluk nedenlerinin bulunmaması sebebiyle hukuka aykırı olduğunda tereddüt bulunmayan bir yöntemle yayımlayan sanığın eyleminin, TCK'nın 136/1. maddesinde tanımlanan verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme suçunu oluşturacağı gözetilmelidir.

Günümüzde bu durumlar çok fazla gerçekleşmekte ve büyük mağduriyetler oluşmaktadır. Dolayısıyla böyle bir durumla karşılaşıldığı zaman hem sürecin doğru yürütülmesi hem de hak kaybına uğramamak için tedbirli olunmalı ve bilişim alanında uzman bir avukattan hukuki yardım alınması önemlidir.

Sosyal Medya Suçları Hakkında Sorularınızı Bekliyoruz.


Detaylı bilgi için ofisimizi ziyaret ediniz.