Sosyal Medya Hesabının (Facebook, Twitter, İnstagram) Kopyalanması Suçu ve Dava Süreçleri

Sosyal medyanın hayatımızda önemli bir yer kapsadığı yadsınamaz bir gerçektir. Öyle ki artık sosyal medya kullanmak, sosyal medyada zaman geçirmek kişilerde bağımlılık haline gelmiştir.

Neredeyse herkesin en az bir tane olmak üzere sosyal medya hesabı (Facebook, Twitter, İnstagram vb.) bulunmaktadır. Kişiler bu hesaplarından paylaşım yapabilmekte ve bu paylaşımları diğer kişiler görebilmektedir. Bu da bazı kötü niyetli kişilerin yapacakları hukuka aykırı işlemlere kolaylık sağlamaktadır. Burada paylaşılan bilgiler ve fotoğraflar kullanılarak kişilerin adına sahte hesaplar açılarak mağduriyetler yaşatılmaktadır.

Bu konuyla ilgili olarak Türk Ceza Kanununda suç tipleri düzenlenmiştir.

Konunun Türk Ceza Kanunu Bakımından Ele Alınması

Bir kişinin sosyal medya hesabının (Facebook, Twitter, İnstagram vb.) kopyalanıp kişisel bilgileri ve fotoğrafları kullanılarak onun adına yada başka birinin adına sahte hesap açılması sonucunda aşağıdaki suç tipleri oluşabilecektir.

  • Başkasına Ait Kimlik Bilgilerinin Kullanılması (TCK Md. 268)
  • Özel Hayatın Gizliliğini İhlal (TCK Md. 134)
  • Verileri Hukuka Aykırı Olarak Verme veya Ele Geçirme (TCK Md. 136, 137)
  • Kişisel Verilerin Kaydedilmesi (TCK Md. 135)

Bir kişinin sosyal medyasında paylaştığı bir bilgiyi yahut fotoğrafı onun izni olmadan alıp kullanan, başka bir hesap açan kişi Verileri Hukuka Aykırı Olarak Verme veya Ele Geçirme (TCK Md. 136, 137) suçunu işlemiş olur. Kişisel verileri, hukuka aykırı olarak başkasına veren , yayan veya ele geçiren kişi, iki yıldan dört yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Kanunda ki bazı durumların varlığı halinde verilecek ceza miktarı da artacaktır. Sosyal medya (Facebook, Twitter, İnstagram vb.) hesabının kopyalanması sonucu kişi maddi bir zarara uğramışsa maddi tazminat talebinde bulunulmalıdır. Bunun yanında kişilerin ticari itibarı zedelenmiş veya başka herhangi bir manevi zarar oluşmuşsa bu durumda da manevi tazminat talep hakları vardır.

Günümüzde bu durumlar çok fazla gerçekleşmekte ve büyük mağduriyetler oluşmaktadır. Dolayısıyla böyle bir durumla karşılaşıldığı zaman hem sürecin doğru yürütülmesi hem de hak kaybına uğramamak için tedbirli olunmalı ve bilişim alanında uzman bir avukattan hukuki yardım alınması önemlidir.

Konu hakkında sorularınızı avukatımıza sorabilirsiniz.


Detaylı bilgilendirme için Bursa ofisimizi ziyaret ediniz.