Bilişim avukatı, bilişim hukuku, e-ticaret hukuku ve bilişim suçları alanında faaliyet gösteren avukattır. Zaman içerisinde gelişen internet ve bilişim teknolojileri, bu alanda yeni hukuki düzenlemelere ve yasalara ihtiyaç doğurmuştur.

Bilişim hukuku alanında avukatlık yapılması için sadece hukuki anlamda yeterliliğin yanısıra bilişim ve internet teknolojileri hakkında da yeterliliğe sahip olmayı gerektirir. Uluç Hukuk ve Danışmanlık olarak alanında son derece tecrübeli avukat ve bilişim uzmanları ile çalışmalarımızı yürütmekteyiz.

bilişim avukatı

Bilişim Avukatını Diğer Avukatlardan Ayıran Özellikleri Nelerdir?

Bilişim avukatı, alanı gereği diğer hukuksal alanlarda faaliyet gösteren avukatlara nazaran bilişim ve internet teknoloji konularında daha ilgili ve bilgili olması gerekir. Dava süreci gereği teknik konulara hakim olmalı ve gerekli prosedürleri yakından takip ediyor olmalıdır.

Bu yeterlilik dava sürecinde müvekkili ile olan iletişimini daha etkili kılacaktır. Ayrıca bilişim hukuku alanında görülen davalarda deliller genellikle dijital ortamlarda olacağı için, bu verilere rahatlıkla ulaşabilecek yeterliliğe sahip olmalıdır. Bu özellik de dava sonucuna etki edecek en önemli husustur.

Bilişim Suçları

Gün geçtikçe hayatımıza daha fazla girmeye başlayan teknoloji ve internet amacı dışında kullanıldığı zaman bir suç mecrası haline dönüşebilmektedir. Örneğin günümüzde kişisel yazışmalar, alışverişler, banka işlemleri ve bunun gibi birçok işlem internet üzerinden yapılabilmektedir. Bu işlemlerin internet üzerinden hukuki çerçeveler içerisinde ilerlememesi durumunda bilişim suçları ortaya çıkabilmektedir.

Bu durumun oluşmasına genellikle sisteme müdahale eden üçüncü şahıslar neden olabilir. Bu kişiler bilişim suçlusu olarak, bu durum karşısında mağdur olan kişi ise mağdur sıfatı ile hakim karşısına çıkabilir. Her iki tarafında hukuk karşısında haklarını etkin bir şekilde savunma görevi ise bilişim avukatlarınındır.

E-Ticaret Hukuku

Ülkemizde gerçekleşen alışverişlerin %10'u internet üzerinden gerçekleşmektedir. Bu oranın ilerleyen günlerde de artması beklenmedir. Aynı oranda anlaşmalıkları da beraberinde getirmektedir. Bu anlaşmazlıkları çözmek ve İnternet üzerinden ticaret yapan kurumun yahut alışveriş yapan şahısların haklarını korumak için e-ticaret hukuku devreye alınmıştır.

E-ticaret hukuku, her ne kadar bilişim hukuku alanında gibi gözükse de ayrı bir uzmanlık istemektedir.

Çünkü hukuki ve bilgi teknolojileri alanında yeterliliğin yanısıra ticaret hukuku hakkında da bilgi sahibi olmak gerekir. Bu durum e-ticaret hukuku alanındaki davalarda uzman bir bilişim avukatını gerekli kılmaktadır.

Bilişim Avukatımıza Sorularınızı Bekliyoruz.


* İletişim kurmak amacıyla istediğimiz iletişim bilgileriniz kesinlikle üçüncü şahıslarla paylaşılmayacaktır. Ayrıca Avukatlık Kanunu ve TBB Meslek Kuralları gereği sorularınız gizli kalacaktır.

Bursa ofisimizi aşağıdaki haritada bulabilirsiniz.